Suffa Mektebi Yaz Okulu Eğitimi Gerçekleştirildi

Suffa Mektebi Yaz Okulu Eğitimi Gerçekleştirildi

Genç MÜSİAD Suffa Mektebi 14-18 yaş arası lise öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor. Yapılan mülakatlarla belirlenen 15 öğrenciye bir hafta boyunca yapay zekadan ticaret ahlakına, doğru iletişim becerilerinden girişimciliğe kadar birçok alanda MÜSİAD Genel Merkez’de eğitim gerçekleştirildi.

Eğitimin ilk gününde gerçekleştirilen oryantasyon ve tanışmanın ardından Suffa Komitesi Başkanı Uzman Diyetisyen Sena Cevahir Sağlıklı Yaşam konusuyla günlük yaşamda uygulanması gereken beslenme alışkanlıklarını değerlendirdi.

Suffa Mektebi eğitimlerinin öğleden sonraki konuğu Tytovision Kurucu Ortağı Muhammed Mirza Özdil oldu. Özdil öğrencilere Yapay Zeka konulu sunumunu gerçekleştirdi. Eğitimin son diliminde mikrofon sizde uygulamasıyla ülkemizdeki eğitim sistemi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Eğitimin ikinci gününde yeni mesleklerin tanıtılması amaçlanarak IoT Uzmanlığı konusunda Yönetim Kurulu Üyemiz Akif Enes Kütük Bey’i ağırladık. Günümüzde yabancı dilin önemi ve öğrenilme koşullarının zorluğu nedeniyle Arap Dili ve Edebiyatı Uzmanı aynı zamanda yabancı dili pratik öğrenme konusunda YouTube videoları içerikleri hazırlayan Genç MÜSİAD Üyemiz Hamra Taştan Hanımı konuk ettik. Eğitimin üçüncü konuşmacısı Başkan Yardımcımız Muratcan Fersan oldu. Fersan, mimarlık mesleğini tercih edecek öğrencilere meslek alanını tanıtırken lise ve üniversite döneminden ve sosyal alanda faaliyet göstermenin bireyin yaşantısına etkisinden bahsetti.

Eğitimin ikinci gününde öğleden sonra İngiltere’de aktif olarak eğitimcilik ile ilgilenen MÜSİAD Akademi Üyesi Uzman Belma Uysal hanımı ağırladık. Belma hanım, İngiltere’deki eğitim ile Türkiye’deki eğitimin artı ve eksilerinden, istenilen şartlar ve eğitim koşulları hakkında bilgiler verdi. Beşinci konuşmacımız Başkan Yardımcımız M. Kerem Kurtuluş Bey gençler ile hayatımızda iletişimin öneminden sosyal ve ticari iletişim farklarından bahsetti. Son konuşmacımız Uzman Klinik Psikolog Sedat Tanış Bey Davranış Haritası konusunda gençler ile odaklanma, stres yönetimi ve doğru ifade şekilleri noktasında paylaşımda bulundu.

Eğitimin üçüncü gününde ilk konuşmacımız Şirketlerde Yaşanan Problemler Kriz x Çözüm değerlendirmesiyle Ortak Akıl Danışmanlık Şirketi Yöneticisi Dr. Yılmaz Sönmez Bey oldu. Uluslararası İlişkiler, Türkiye’nin Konumu Diplomatik ve Ticari Anlaşmaları aynı zamanda Dış Dünyada Olup Bitenler konularının konuşulduğu günün ikinci dersinde konuğumuz Yönetim Kurulu Üyemiz R. Yusuf Akbal Bey oldu. Öğleden sonra online olarak Londra Girişimcimiz Melis Bilgili Hanım Girişimcilik ve kendi girişimi olan MeloKnows’u hakkında bilgilendirmede bulundu. Son dersimizde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Abdullah Tok Bey’i ağırladık. Tok, tarihimizdeki rol modellerden tarih öğrenmemizin bugünümüzü daha iyi anlamamıza yardımcı olacağı konusundan bahsetti.

Eğitimin dördüncü gününde ilk konuğumuz Salgın Hastalıklarla Mücadele Senaryoları ve Tıp Mesleğinin Tanıtımı konusuyla Dr. Zeynep Sekine Yılmaz Hanım oldu. İkinci bölümde Ticaret Ahlakı konusunda 5. Dönem Genç MÜSİAD Başkanımız Abdulsamet Temel’di. Temel gençler ile ortaklık, aile, sosyal yaşantı gibi pek çok alanda ahlakın temel gereksinim olduğundan bahsetti. Üçüncü bölüm konuşmacımız Desnet Teknoloji CEO’su Ömer Ekinci Bey, Girişimcilik konusunda katılımcılar ile paylaşımlarda bulundu. Öğleden sonraki eğitimde ilk konuşmacımız Enerji Yönetimi Verimlilik ve Madencilik Komitesi Başkanı Abdurrahim Metin Bey gençler ile alternatif enerji kaynakları, ülkemizin enerji alanında ilerleyişi ve enerji kaynaklarının verimli kullanımı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Sonraki oturumda Mobil Uygulama alanında Tap To Web Ürün Müdürü Eray Öztürk Bey gençler ile sık kullandıkları mobil uygulamaların nasıl yapıldığı, yazılım alanının geleceği hakkında bilgiler verdi. Günün son konuşmacısı Yönetim Kurulu Üyemiz Klinik Psikolog Meryem Tuba İlbahar Hanım, Psikoloji bilimini, lise, üniversite eğitim süreçlerini, sosyal alanda faaliyet göstermenin iş hayatına olumlu etkilerini anlattı.

Eğitimin son gününde Korona Virüs Sürecinde yaşam düzenleri bozulan gençler, Zaman Yönetimi ve Motivasuon konusunda İsmail Karasu Bey bilgilendirmelerde bulundu. Karasu, zamanı verimli kullanmanın, ekip çalışmasının öneminden bahsetti. Aynı zamanda gençler ile ekip çalışmalarının etkili yapılması alanında bir ekip oyunu kurarak; gençlerin yerinde deneyimleyip bilgilenmelerine katkı sağladı.

Üniversitedeki eğitim sürecini ve Kampüs hayatını merak eden gençlerimize, Üniversiteler Komite Başkanı Yönetim Kurulu Üyemiz Furkan Meral Bey ve ekibinde bulunan farklı üniversitelerden öğrenciler ile bilgilendirmelerde bulundu.

Suffa Yaz Okulu Eğitiminin kapanış konuşmasını MÜSİAD Akademi Başkanı Abdurrahman Uzun Bey ve Genç MÜSİAD Genel Başkanı Yunus Furkan Akbal gerçekleştirdi. Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyelerimizin de katılımıyla, katılımcılarımıza sertifikaları takdim edildi.

 

 

 


20 Ağustos 2021 Cuma

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.