Genç MÜSİAD’dan Portekiz-Lizbon İş Programı

Genç MÜSİAD’dan Portekiz-Lizbon İş Programı

Portekiz - Türkiye arasında ticari ilişkiler, ticari fırsatlar ve katılımcılarımıza yatırım önerileri bilgisinin verildiği iş programı Genç MÜSİAD heyetinin katılımıyla gerçekleştirildi. 24-27 Kası 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen programda, iki ülke arasında önemli fırsatların bilgileri, Büyükelçi, Ticaret Müşaviri tarafından katılımcılara aktarıldı.

 

24-28 Kasım 2021 tarihlerinde Genç MÜSİAD Yunus Furkan Akbal başkanlığında düzenlenen programın ilk gününde Lizbon Ticaret Müşaviri Sn.Gülsüm Aktaş’tan yatırım ve ihracatla ilgili analiz sunumunu yapılmıştır.

 

Sayın Aktaş ve Türkiye’den katılan heyetimizle birlikte Portekiz Büyükelçimiz Sayın Lale Ülker hanımı ziyarette bulunuldu. Portekiz - Türkiye arasında ticari ilişkiler, iş fırsatlar ve katılımcılarımıza yatırım önerileri bilgisinin verildiği sunum gerçekleştirmiştir. Katılımcı heyetin bir hayli ilgisini çeken sunumun ardından Sayın Ülker ile birebir görüşmeler yapılarak kendilerinden önemli tavsiyeler alınmıştır.

 

Portekiz ticaretinin kalbi Lizbon Ticaret Odası ziyaretinde Lizbon Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sayın Jorge Pais ile ortak projeler geliştirebilmek için istişarelerde bulunan Genç MÜSİAD, İki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırma konusunda mutabık kalınan görüşmeler yapmıştır. Türk yatırımı olan, ayrıca tam otomasyon lojistik hizmetleriyle Avrupa’da ilklerden olan Yılport Limanı’nı yerinde inceleme fırsatı bulunuldu. Yıllık 700.000 tonluk ürünün lojistik operasyonunu üstlenen firma ülkenin de en büyük yurt dışı yatırımlarından biri olarak dikkat çekmektedir.

 

İş programın üçüncü gününde Camara de Comercıo e İndustria Do Centro (CEC) Ticaret Odası Başkanı Sayın Jose Couto ve heyeti ile Portekiz’in önemli ticaret destinasyonlarından biri olan Coimbra şehrindeki iş ve yatırım fırsatlarını değerlendirilmiştir. Türkiye’den katılan heyetimizin firmaları ve yaptıkları ihracatlarla alakalı sunum yapma imkânı tanıyan kıymetli başkanın nezaketi, iki ülke insanın birbirine olan karşılıklı saygı ve sevgisinin en güzel örneklerinden biri olmuştur.

 

Ve program çerçevesinde Portekiz’in en önemli girişim ekosistemlerinden IPN (INSTITUTO PEDRO NUNES) kuluçka merkezine ziyareti gerçekleştirilmiştir. Portekiz’deki 6 Unicorn’un 3’ünün kurulduğu tesiste, Türkiye’den yazılım alanı hizmet ihracının gerçekleştirilebilmesi için istişarelerde bulunulmuştur.

 

Son derece yoğun ve bir o kadar da verimli geçen iş programına katılan heyet, elde etmiş olduğu network bağlantılarını somutlaştırmak üzere adımlar atacaktır.

 


3 Aralık 2021 Cuma

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.