GENÇ TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ

 

Genç Ticaret Elçileri Projesi, Türkiye ile dünyanın 203 farklı ülkesinden eğitim görmek için gelen uluslararası öğrencilerin geldikleri ülkelerin hinterlandı arasında bulunan ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına Genç MÜSİAD tarafından geliştirilmiş müstakil bir projedir.

Proje kapsamında, uluslararası öğrencilere özel olarak; ihracat, pazarlama, dış ticaret, girişimcilik konularında eğitimler verilmektedir. İlgili eğitimleri alan proje katılımcısı öğrencilerin Türkiye ile kendi ülkelerinin hinterlandı arasında ticaret köprüleri kurmaları projenin ilk hedefidir. Bununla birlikte, proje katılımcısı başarılı öğrencilerle, Türkiye'de dış ticaret yapan ve yabancı dil bilen dış ticaret personeli ihtiyacı bulunan firmaların buluşturulması projenin diğer önemli kısmıdır.


Proje dâhilinde, Türkiye'deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi veya yeni mezun olan uluslararası öğrencilere özel olarak ücretsiz "Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi" verilecektir. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere, ilgili şehirde bulunan üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezi onaylı sertifika verilmesi planlanmaktadır.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılardan sunumlar talep edilecektir.

Yapılan sunumlardaki performanslar ve çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak jüri tarafından seçilecek öğrenciler İlgili şehirlerde bulunan ve dış ticaret yapan firmalarla iş görüşmeleri yapmaya hak kazanacaklardır.


Projeye, ilgili şehirlerdeki UDEF'e bağlı uluslararası öğrenci derneklerinin ve şehirdeki üniversitelerin katkı sunması planlamaktadır.


Bu proje, Genç MÜSİAD Genel Merkez, Ankara, Konya, Sakarya, Bursa, Kocaeli şubelerinde birkaç dönem uygulanmış olup önümüzdeki dönemde ülkemiz ihracatında en önde olan yirmi şehirdeki teşkilatlarımız ve UDEF işbirliği ile uygulanması hedeflenmektedir.

 

Eğitim bilgileri;
Eğitmenler: Konunun uzmanlık alanına göre ayrı ayrı seçilecektir.
Zaman: 20 Saat
Not: Eğitimlerin fiziki olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Eğitimlerde %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır.


Proje Kapsamında Verilecek "Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi" İçeriği

• Dış ticarette temel kavramlar ve evraklar
• Teslim Şekilleri (İncoterms) ve Lojistik
• Ödeme Şekilleri ve Eximbank Uygulamaları
• Devlet Destekleri
• E-ihracat
• Pazar Araştırması ve Uluslararası Pazarlama
• Müşteri & Tedarikçi Bulma Yöntemleri ve Ticari İstihbarat
• Dış Ticarette Girişimcilik ve İş modelleri

 

Projeye Başvuru Koşulları;
Türkiye'de bulunan üniversitelerin herhangi birisinde lisans, yüksek lisans veya doktora
programlarının birisinde öğrenim görüyor veya yeni mezun olmak
En az lisans 2. Sınıf öğrencisi olmak
Eğitimleri anlayabilecek düzeyde Türkçe bilmek